Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Zeminde, yer döşemeleri kullanılmadan son kat dekoratif bir kaplama nasıl elde edilir?

Problem

Standart yer kaplamaları derz veya birleşim yerlerini göstermektedir.Yeni projeler veya renovasyon işlerinde, estetik değeri yükske çimento esaslı son kat dekoratif kaplama kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte çimento esaslı son kat dekoratif kaplama uygulamalarında doğru ürünlerin seçilmesi ve uygulamanın talimatlara tamamen uygun yapılması gerekmektedir.

Standart tesviye şapları son kat kullanıma uygun değildir.

Yer döşemeleri derz veya birleşim yerlerini göstermektedir.

Standart yer döşemeleri birden fazla aşama ve uygulama metodu gerektirmektedir.

Oysa doğru ürün seçimleriyle, zeminler doğal ve yekpare bir görünüme kavuşabilir.

Çözüm

yüzey hazırlığı

  • Zeminin sağlamlığı kontrol edilmeli; sağlam olmayan bölümler, yağ, toz ve çimento kalıntıları temizlenmelidir. Gerektiği takdirde alt yüzey traşlanmalıdır.
  • Geniş çukur alanlar ve yüzeydeki delik ve çatlaklar tamir edilmelidir. Yapısal derzlere ve genel olarak meyile dikkat edilmelidir. Zemindeki gider kapakları ve duvar dibindeki boşluklar kapatılmalıdır.

 

 

  • Duvar ve kolon kenarları mutlaka 8 mm derz bantlarıyla geçilmelidir.Gerekli alanlarda separatör kullanılmalıdır.
  • Yüzey weber.floor 4716 kullanılarak 2 kat astarlanmalıdır. İlk kat 1:5 (astar:su) oranında , ikinci kat ise 1:3 oranında seyreltilmelidir. Gerektiği durumlarda üçüncü kat astar 1: oranında uygulanmalıdır.
  • Tozuma olan zeminlerde weber.tec 793 ile astarlanıp kumlama uygulaması yapılmalıdır. Uygulamadan 24 saat sonra yüzey weber.floor 4716 ile 2 kat astarlanmalıdır. İlk kat 1:5 (astar:su) oranında , ikinci kat ise 1:3 oranında seyreltilmelidir.

uygulama

  • Malzemenin su karışımı ideal olarak mikser pompa ile yapılmalıdır. Akışkanlığın sabit olduğu sürekli kontrol edilmelidir.
  • Döküm sırasında weber.floor design şap malası ile hafif bir şekilde düzeltilmelidir. Gerekli alanlarda hafifçe kirpi rulo ile geçişler yapılmalıdır.
  • Uygulamadan yaklaşık 24 saat sonra malzeme ilk prizini alacaktır. Ardından malzeme mutlaka weber.floor protect ile cilalanmalıdır.
  • Belirtilen süreler 20 °C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir, düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır.
  • Ürünün amacının dışında kullanılması ya da yukarıda belirtilen uygulama şartları ve önerilerine uyulmaması halinde oluşabilecek uygulama hatalarından Saint Gobain Weber Yapı Kim. San.ve Tic. A.Ş. sorumlu değildir.

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.floor design

Kendiliğinden yayılan, çimento esaslı kendinden renkli son kat dekoratif zemin kaplaması

weber.floor protect

Çift komponentli, su bazlı PU zemin cilası

weber.floor 4716

Stiren/akrilat esaslı, çok amaçlı konsantre zemin astarı

weber.tec 793

Çift bileşenli, solvent içermeyen şeffaf epoksi reçine.