Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Yüzme havuzları için su yalıtım sistemi

Problem

Yüzme havuzlarında betonarme duvar ve zemin tek başına su sızıntısını ve kaçağını engelleyecek özellik taşımaz.

Su tahliye delikleri, su girişleri, pencereler, beton yapıdaki duvar ve zemin birleşim yerleri gibi özel noktalar sızdırmazlık açısından zayıftır. Ayrıca betonarmede oluşabilecek çatlaklar da su sızıntısını kolaylaştırır. Havuz içi yüzeylerine yapılacak seramik türü kaplama uygulaması ise tek başına su yalıtımı sağlamaz.

Bu nedenle, su basıncına dayanıklı etkin bir yalıtım uygulaması gerçekleştirilmelidir.  

Çözüm

1. Yüzey hazırlığı

Uygulama öncesinde beton yüzey basınçlı su aracılığı ile tuz ve tozdan tamamen arındırılmalı, sağlam olmayan kesimler yüzeyden temizlenmelidir. Yalıtım katmanı uygulaması öncesinde yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.

2. İç köşelerin pahlanması

Sızdırmazlığın devamlılığını sağlamak amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200; hızlı kuruma ve sülfat dayanımı gerektiren durumlarda ise weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.

3. Yalıtım katmanı uygulaması

Su yalıtım katmanı uygulaması için elastik su yalıtım harçları weber.dry SS-10 veya weber.tec Superflex D 2 kullanılmalıdır. Negatif su basıncına (zemin suyu basıncı) maruz kalacak yüzme havuzlarında pozitif su basıncı ile birlikte negatif su basıncına dayanıklı su yalıtım harcı weber.tec Superflex D2 kullanılmalıdır. Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan yalıtım malzemesi tüm yüzeye 2 kat halinde uygulanmalıdır. Her bir kat bir öncekine dik doğrultuda olmalıdır.  

Dikkat! Kenar ve köşeler ile diğer riskli noktalar birinci kat su yalıtım uygulamasının hemen ardından alkali dayanımlı cam elyaf donatı filesi ile desteklenmelidir.

4. Seramik ve derz dolgu uygulaması

Havuz iç yüzeylerinde yapılacak seramik uygulamasında, seramiklerin yapıştırılması için weber.kol flex extra veya weber EP 800 kullanılmalıdır. Seramik arası derz dolgu uygulamalarında weber.joint HR flex veya weber EP 800 tercih edilmelidir. 

Dikkat! Kenar ve köşeler ile diğer risli noktalar birinci kat su yalıtım uygulamasının hemen ardından alkali dayanımlı cam elyaf donatı filesi ile desteklenmelidir.

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.dry SS-10

Çimento esaslı, çift komponentli, tam elastik su yalıtım harcı

weber.tec Superflex D 2

Çimento esaslı, çift komponentli, yüksek elastikiyete sahip, hızlı priz alan su yalıtım harcı

Yardımcı Ürünler

weber.rep MA 200

Yapısal tamir harcı

weber.rep HKS

Sülfat ve klor dayanımlı yapısal tamir harcı

weber EP 800

Asit ve alkalilere karşı dayanıklı seramik yapıştırıcısı ve derz dolgusu

weber.joint flex

Yüksek performanslı, elastik, küf, mantar ve yosun oluşumunu engelleyen, renkli derz dolgu harcı