Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Temeller için su yalıtım sistemi

Problem

Temel bölgeleri oturduğu zeminden gelecek her tür sızıntı şeklinde, basınçlı veya basınçsız suya maruz kalırlar.

Yalıtılmamış bölgelerden temel betonunun  bünyesine nüfuz edecek zemin suyu zaman içerisinde çelik donatının korozyona uğrayarak genleşmesine ve betonarmede ciddi hasarlara sebep olur. Sağlam bir yapı için en önemli unsurlardan biri olan temelde bu şekildeki bir problem binanın ömrünü önemli derecede kısaltır.

Geri dönüşü olmayan bir sonuçla karşılamamak için dışarıdan bohçalama yöntemiyle temel altı su yalıtımı yapılması gerekir.  

Çözüm

1. Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmş, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.  

2. Astar kat uygulaması

weber.dry 706 uygulaması öncesinde yüzeyler 1/5 ( weber.dry 706 bitüm komponent / su ) oranında inceltilmiş weber.dry 706 bitüm komponent ile astarlanmalıdır. weber.dry 906  uygulaması öncesinde yüzeyler 1/10
(weber.dry 906  bitüm komponent / su )oranında inceltilmiş weber.dry 906  bitüm komponent ile astarlanmalıdır. weber.tec 915 uygulaması öncesinde ise astar olarak 1/10 ( weber.tec 915 / su ) oranında inceltilmiş weber.tec 915 kullanılmalıdır.weber.dry PUR B2K uygulaması öncesinde weber.prim EP 2K uygulanmalıdır.

3. Yalıtım katmanı uygulaması

Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan weber.dry 906 , weber.dry 706, weber.tec 915  ve weber.dry PUR B2K tüm yüzeye 2 kat halinde uygulanmalıdır. Çok gözenekli, bozuk ve delikli yüzeylerde, hava kabarcığı oluşumunu engellemek ve/veya yüzeyi düzeltmek amacıyla ana uygulama katları öncesinde sıyırma kat uygulaması yapılmalıdır. Uygulama sonrasında ulaşılması gereken kuru film  kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gerekli yardımcı malzemeler, yüzeyin maruz kalacağı  su basıncına göre değişmektedir. (Bu bilgiler için ilgili ürün sayfasına bakınız.)

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.dry 906

Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry 706

Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.tec 915

Polimer- modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry PUR B2K

Bitüm-Poliüretan esaslı, süper elastik su yalıtım ürünü

Yardımcı Ürünler

weber.prim EP 2K

Epoksi esaslı astar.