Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Temel perde duvarlar için su yalıtım sistemi

Problem

Temel perde duvarları, toprak dolgusunun yapıldığı andan itibaren sızıntı suları, geçici veya sürekli basınçlı yeraltı sularına maruz kalır.

Temel çevresinde yapılacak drenaj uygulamaları ancak yeraltı suyunun basıncını düşürmede etkili olur; betonun su geçirimsizlik katkıları ile hazırlanması ise tam bir su yalıtımı sağlamaz.

Yalıtılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine girecek su, çelik donatıda korozyona sebep olup, sonrasında yapının ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. İç mekanlarda oluşacak rutubet, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı ürünler ve bitüm-poliüretan esaslı ürünler ile dışarıdan bohçalama yöntemiyle yapılacak bir su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlar.

Çözüm

1. Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyici kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeylerin uygulama öncesinde dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır.
Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.

2. İç ve dış köşelerin yuvarlatılması

Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması için iç köşeler weber.rep MA 200 veya hızlı uygulama ve sülfat dayanımı istenen durumlarda weber.rep HKS ile pahlanmalıdır. Dış köşeler ise mekanik yöntemler ile tıraşlanarak yuvarlatılmalıdır.

3. Yalıtım katmanı uygulaması

Kullanılacak ürün ( weber.dry 706, weber.dry 906 plusweber.tec 915 ve weber.dry PUR B2K ) için önerilen astar ve gerekli ise yapılacak sıyırma kat uygulamasının kurumasının ardından, kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan ürünler ile yüzeye 2 kat uygulama yapılmalıdır. Uygulama sonucunda ulaşılması gereken kuru film kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gerekli yardımcı malzemeler, uygulama yüzeyinin maruz kalacağı su basıncına göre değişmektedir.(Bu bilgiler için ilgili ürün sayfasına bakınız.)

4. Dilatasyon derzlerinin yalıtılması

Betonarme yapıdaki dilatasyon derzleri özel uygulama gerektiren noktalardır. Bu alanlarda hem yapı hareketliliğinin, hem de yalıtım katmanının devamlılığının sağlanması için weber Superflex dilatasyon yalıtım bantları kullanılmalıdır.

5. Koruma katmanı uygulaması

weber.dry 706, weber.dry 906 plus, weber.tec 915 ve weber.dry PUR B2K ile yalıtım uygulaması yapılmış yüzeylerin toprak dolgusu sebebiyle zarar görmelerini engellemek amacıyla yüzeyler ekstrüde polistren ısı yalıtım levhaları ile korunmalıdır.

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.dry 706

Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry 906

Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.tec 915

Polimer- modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry PUR B2K

Bitüm-Poliüretan esaslı, süper elastik su yalıtım ürünü

Yardımcı Ürünler

weber.rep MA 200

Yapısal tamir harcı

weber.rep HKS

Sülfat ve klor dayanımlı yapısal tamir harcı