Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Islak mekanlar için su yalıtım sistemi

Problem

Mutfak, banyo, tuvalet gibi ıslak mekanlar genellikle seramik ile kaplıdır. Ancak seramik uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamaz.

Su yalıtımı yapılmamış ıslak mekanlarda suyun döşeme ve duvarlardan sızması komşu bölgelerde bozulmalara yol açabilir. Alçı, ahşap, gaz beton gibi hassas yüzeylerin su alması ancak pahalı tamiratlar ile telafi edilebilir.

Islak mekanlarda kritik noktaları da göz önüne alarak yapılacak uygun bir su yalıtım uygulaması etkin bir yalıtım performansı ve konfor sağlar.  

Çözüm

1. Yüzey hazırlığı

Uygulama yapılacak yüzey  temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Zemindeki çatlamış ve kabarmış boyalar tamamen kazınmalı, var olan seramik kaplamalar sökülmeli ve yüzeyler tozdan arındırılmalıdır. weber.dry SS-5 uygulaması öncesi yüzeye astar kat olarak %40 oranında su ilave edilerek inceltilmiş weber.dry SS-5
uygulanmalıdır.weber.dry SS-7 uygulanması öncesi yüzey nemlendirilmelidir.

Dikkat! Alçı sıva ve alçıpan yüzeylerde astarlama işlemleri weber.prim max veya weber.prim art ile yapılmalıdır.

2. Kritik noktaların korunması

Dikey ve yatay köşeler, maks. 2 mm. genişliğindeki  çatlaklar, ahşap pano birleşim yerleri, tesisat borusu ve su tahliye deliği gibi özel noktalar genişlik ihtiyacına göre weber köşe bant 100 veya weber köşe bant 120 sentetik-kauçuk su yalıtımı bantları ile korunmalıdır. Bu uygulama için weber.dry SS-5 veya
weber.dry SS-7
 kritik noktalara fırça ile uygulanmalı ve bantlar yerlerine yerleştirilip mala ile bastırılmalıdır.

3. Su yalıtım katmanı uygulaması

Yalıtım bantlarının kurumasının ardından birinci ve ikinci kat için weber.dry SS-5  veya weber.dry SS-7 inceltilmeden tüm yüzeye uygulanmalıdır. Katlar arasında min. 5 saat beklenmeli ve her bir katın uygulaması bir önceki kata dik doğrultuda olmalıdır.

4. Seramik ve derz dolgu uygulaması

Su yalıtım uygulaması sonrasında seramik uygulamasına min. 12 saat sonra geçilmelidir. Seramiklerin yapıştırılması ve derz dolgu uygulaması için uygun Weber ürünleri seçilmelidir. Duvar-duvar ve duvar-zemin birleşim noktalarında seramik arasına weber silikon derz dolgu mastiği kullanılmalıdır. 

Dikkat!

  • Alçı sıva ve alçıpan yüzeylerde astarlama işlemleri weber.prim max veya weber.prim art ile yapılmalıdır.
  • weber.dry SS-5 uygulaması yapılmış yatay yüzeyler, seramik uygulaması öncesinde direk ayak yükünü karşılayacak polistren pano vb. uygun bir malzeme ile korunmalıdır.  

 

 

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.dry SS-5

Elastomerik reçine esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry SS-7

Çimento esaslı, çift komponentli, yarı elastik su yalıtım harcı

weber köşebant 100 / 120

Sentetik kauçuk esaslı, elastik su yalıtım bantları

Yardımcı Ürünler

weber silikon

Genel amaçlı silikon mastiği