Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Isı yalıtımlı teras çatılar için su yalıtım sistemi

Problem

Teras olarak inşa edilmiş, ısı yalıtımlı teras çatılarda yağmur ve kar sebebiyle yüzeyde birikecek su, uygun tahliye önlemleri alınması halinde dahi döşeme betonundan sızarak yaşam mekanlarında konfor problemlerine sebep olur.

Bu tür problemler, teras çatı sebebiyle binanın maruz kalacağı ısı kaybını da önleyecek ısı yalıtım levhalarının da sisteme dahil edildiği ters çatı detayı ile önlenebilir.  

Çözüm

1. Yüzey hazırlığı

Eğimli döşeme betonu üzerine uygun ürünlerle gerekli tadilat ve tamirat yapılmalı, yalıtım uygulaması öncesinde yapışmayı engelleyici kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.

Dikkat! Yüzey genişliği, ısı değişimi ve detay derinliği dikkate alınarak gerekli genleşme derzleri yapılmalıdır!

2. Köşelerin pahlanması

Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması amacıyla köşeler weber.rep MA 200 veya hızlı kuruma ve sülfat dayanımı istenen durumlarda weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.

Dikkat! Yüzey genişliği ve yağış yoğunluğu dikkate alınarak gerekli sayıda gider yapılmalıdır.

3. Yalıtım katmanı uygulaması

Kullanılacak ürün için önerilen astar uygulamasının kurumasının ardından kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan ürünler ile yüzeye 2 kat uygulama yapılmalıdır. Uygulama sonucunda ulaşılması gereken kuru film kalınlığı, min. tüketim miktarı ve kullanılması gereken yardımcı malzemeler için ilgili ürün sayfasına bakınız.

4. Yalıtım katmanı üzeri uygulamalar

Su yalıtımı uygulamasının tamamlanmasından min. 3 gün sonra tüm yüzeye polietilen folyo serilerek uygun kalınlıkta ekstrüde polistren ısı yalıtım levhaları döşenmelidir. Isı yalıtım levhaları üzerine atılacak uygun eğimde ve nitelikte tesviye şapı veya keçe üzerine çakıl serilerek uygulama tamamlanmalıdır.

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.dry 706

Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry 906

Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım malzemesi

weber.dry PUR B2K

Bitüm-Poliüretan esaslı, süper elastik su yalıtım ürünü

weber.dry PUR seal

Poliüretan esaslı, UV dayanımlı, süper elastik su yalıtım ürünü

Yardımcı Ürünler

weber.rep MA 200

Yapısal tamir harcı

weber.rep HKS

Sülfat ve klor dayanımlı yapısal tamir harcı