Weber - Saint-Gobain

Gezilen teras çatılar için su yalıtım sistemi

Problem

Kullanıma açılması planlanan, teras olarak inşa edilmiş çatılarda, seramik vb. kaplama uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamaz.

Yalıtılmamış yüzeylerden sızacak su yaşanan alt katlarda konfor problemi yaratır.

Terasların maruz kalacağı sıcaklık farklılıklarına da dayanıklı, elastik ürünlerle seramik vb. kaplamaların altına yapılacak su yalıtımı bu tür problemlerin önüne geçer.  

Çözüm

1. Yüzey hazırlığı

Döşeme betonu üzerine uygun eğimde ve nitelikte atılmış tesviye şapı, yalıtım uygulaması öncesinde yapışmayı engelleyici kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Ayrıca kullanılacak ürüne göre gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.

2. Köşelerin pahlanması

Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200 veya hızlı kuruma ve sülfat dayanımı istenen durumlarda weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.

3. Yalıtım katmanı uygulaması

weber.dry SS-10weber.dry UV coat , weber.dry PUR seal ve hızlı kuruması istenen durumlarda, weber.tec Superflex D2 kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanmalı ve tüm yüzeye min. 2 kat halinde uygulanmalıdır. özellikle çimento esaslı su yalıtım ürünlerinde her bir katın uygulaması, bir öncekine dik doğrultuda olmalıdır.

4. Seramik ve derz dolgu uygulaması

Teraslarda yapılacak seramik uygulamalarında, seramiklerin yapıştırılması ve derz dolgu uygulaması için termik gerilimlere dayanıklı uygun weber ürünleri seçilmelidir.
weber.dry PUR seal uygulaması üzerine son kat olarak weber.dry PUR coat uygulanmalıdır. weber.dry PUR seal üzerine seramik kaplanması durumunda yalıtım katmanı üzerine mutlaka kumlama yapılmalıdır.

 

 

DİKKAT!

  • Yüzey genişliği ve yağış yoğunluğu dikkate alınarak gerekli sayıda gider yapılmalıdır.
  • Yüzey genişliği, ısı değişimi ve detay derinliği dikkate alınarak gerekli genleşme derzleri yapılmalıdır.
  • Üzeri herhnagi bir kaplama malzemesi ile kaplanmayarak açık bırakılacak teras çatılarda geliştirilmiş UV ve hafif yaya trafiği dayanımlı yalıtım malzemeleri weber.dry UV coat veya weber.tec Superflex D2, yoğun trafiğe dayanımlı weber.dry PUR seal kullanılabilir.

 

 

 

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.dry SS-10

Polimer emülsiyon modifiyeli, çimento esaslı, çift komponentli tam elastik su yalıtım harcı.

weber.dry UV coat

Polimer emülsiyon modifiyeli, çimento esaslı, geliştirilmiş UV dayanımlı, hafif yaya trafiğine dayanıklı, çift komponentli, elastik su yalıtım harcı.

weber.tec Superflex D 2

Polimer emülsiyon modifiyeli,çimento esaslı, iki komponentli, yüksek elastikiyete sahip, pozitif ve negatif su basıncına karşı uygulanabilen, UV dayanımlı, hava şartlarından bağımsız hızlı priz alan su yalıtım harcı

weber.dry PUR coat

Alifatik poliüretan esaslı, tek bileşenli kullanıma hazır, UV dayanımlı, yaya trafiğine dayanımlı süper elastik dekoratif,son kat kaplama ve koruma ürünü.

weber.dry PUR seal

Poliüretan esaslı, tek bileşenli, kullanıma hazır UV dayanımlı süper elastik su yalıtım ürünü.

Yardımcı Ürünler

weber.rep MA 200

Çimento esaslı, yüksek mukavemetli, polimer ve elyaf katkılı, su geçirimsiz yapısal tamir harcı.

weber.rep HKS

Çimento esaslı, yüksek mukavemetli, polimer ve elyaf katkılı, sülfat ve klor dayanımlı, su geçirimsiz yapısal tamir harcı.