Weber Saint-Gobain - Official website of the company

Havuzda uzun ömürlü yalıtım ve seramik uygulaması nasıl yapılır?

Problem

Yüzme havuzunda betonarme duvar ve zemin tek başına su sızıntısını ve kaçağını engelleyecek özellik taşımaz.

Su tahliye delikleri, su girişleri ve pencere gibi özel noktalar sızdırmazlık açısından zayıftır.

Beton yapıdaki duvar zemin birleşimleri,tamir noktaları, su sızıntılarına neden olabilecek zayıf bölgelerdir.

Ayrıca yüzme havuzunda çeşitli etkenlere bağlı olarak yıpranmalar görülür. Bu nedenle yapılacak seramik uygulaması da hassas bir işlemdir.

Havuzun kullanım amacına bağlı olarak, kullanılan suyun az ya da çok klorlu olması, periyodik bakımda kullanılan deterjan ve hafif asitler, derzlerin yıpranmasına yol açar.

Havuza döşenen seramikler, dolu havuzlarda pozitif, boş havuzlarda negatif basınca maruz kalırlar. Soğuk havalarda ise don tehlikesi altındadırlar.

Bu nedenle,tüm bu etkenlerden korunmak ve uzun ömürlü bir su yalıtım uygulamasını garantilemek için klorlu suya, don tehlikesine, yüksek su basıncına dayanıklı bir su yalıtım ürünü kullanılmalıdır.Derz boşlukları da temizlik malzemelerine ve kimyasallara karşı dirençli bir derz dolgusu ile doldurulmalıdır.

Çözüm

yüzey hazırlığı

 • Pencere, su girişi ve tahliyesi gibi özel noktalar, kullanılan aksesuarların teknik şartnamelerine uygun olarak hazırlanmalıdır. 
 • Beton yüzey, basınçlı su aracılığıyla tuz ve tozdan tamamen arındırılmalı, sağlam olmayan kesimler yüzeyden temizlenmelidir. 
 • Yıpranmış beton yüzeyler weber.rep MA 200 ile onarılmalıdır.
 • Sızdırmazlığın devamlılığını sağlamak amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200, hızlı uygulama veya sülfat dayanımı istenen durumlarda ise weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.
 • Yüzeyde su akıntısı olan delikler, su basıncını azaltmak amacıyla min. 3x3 cm. boyutunda açılarak weber.dry rapid stop tıkama harcı ile doldurulmalıdır.

yalıtım harcının uygulanması

 • weber.dry SS-10 10 kg'lık sıvı bileşene 20 kg'lık toz bileşen yavaş yavaş ilave edilerek homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır.
 • Uygulama yüzeyi suya iyice doyurulmalı, weber.dry SS-10 fırça ile duvar ve zemine 2 kat olarak çepecevre uygulanmalıdır. 1. kat kuruduktan sonra 2. kat birinciye dik doğrultuda uygulanmalıdır.
 • Toplam uygulama kalınlığı her noktada en az 2 mm. olmalıdır.

uygulama

 • 20x20 cm.'den büyük seramikler, weber.kol flex konfor konsantre veya weber.kol flex extra ile çift taraflı yapıştırma yöntemiyle uygulanmalıdır. 
 • Seramiklerin arasında en az 3 mm. olacak şekilde derz boşlukları bırakılmalıdır. 
 • weber.kol flex konfor konsantre veya weber.kol flex extra uygulamasından 24 saat sonra derzleme işlemine geçilmelidir.
 • Derz dolgusu olarak weber EP 800 veya weber.joint HR flex spatula veya tabanca yardımıyla uygulanabilir.
 • Küçük boyutlu ve cam mozaik gibi kaplama malzemelerinin hem yapıştırılmasında hem de derzlenmesinde, çift taraflı yapıştırma yöntemiyle weber EP 800 kullanılmalıdır.
 • Belirtilen süreler 20 °C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir; düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır.
 • Ürünün amacının dışında kullanılması ya da yukarıda belirtilen uygulama şartları ve önerilerine uyulmaması halinde oluşabilecek uygulama hatalarından Saint Gobain Weber Yapı Kim.San.ve Tic.A.Ş. sorumlu değildir.

dikkat

 • Müstakil havuzlarda seramik yapıştırıcısı olarak weber.kol graniflex kullanılabilir.

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber EP 800

Asit ve alkalilere karşı dayanıklı seramik yapıştırıcısı ve derz dolgusu

weber.joint HR flex

Çimento esaslı, kimyasallara karşı dayanımlı, küf,mantar, yosun oluşumuna karşı dirençli, yüksek performanslı,elastik derz dolgusu

weber.kol flex extra

Kayma özelliği azaltılmış, açık bekletme süresi uzatılmış ve ilave özelliklerle geliştirilmiş, polimer katkılı, çok elastik seramik yapıştırma harcı.

weber.kol flex konfor konsantre

Toz çıkarmayan, hafif, çok elastik seramik yapıştırma harcı

weber.dry SS-10

Çimento esaslı, çift komponentli, tam elastik su yalıtım harcı

Yardımcı Ürünler

weber.rep MA 200

Yapısal tamir harcı

weber.rep HKS

Sülfat ve klor dayanımlı yapısal tamir harcı

weber.dry rapid stop

Çimento esaslı, çok hızlı priz alan su tıkama harcı