Weber - Saint-Gobain

Bozuk zeminlerde seramik uygulaması

Uygulama sonrasında kaplanmış seramiğin yüzey düzgünlüğünün sağlanması hem estetik hem de emniyet açısından son derece önemlidir.Standart uygulama teknikleri düzgün zeminler için olumlu sonuç verirken, tesviyesi bozuk zeminlerde ise bazı problemler ortaya çıkabilir.

Problem

1- Kaplanmış yüzeyin düzgünlüğünü sağlamak daha da zorlaşır

Yapıştırıcıyı yaymakta kullanılan dişli mala belli bir açıda kullanıldığında harcın tüm yüzeye eşit olarak yayılmasını sağlar.Kaplama malzemeleri de yüzeye eşit kuvvet uygulanarak döşendiğinde, küçük farklar gözardı edilerek, tüm yüzeyin eşit seviyede olması sağlanacaktır. Ancak zeminin bozuk olduğu durumlarda bazı seramik noktaları yüksekte kalacak ve düzgün bir seviyeye ulaşmak mümkün olmayacaktır.

2- Zemin boşluklarını doldurmak zaman alır.

Bölgesel derin boşluklar, seçilen yapıştırıcının önerilen yatak kalınlığından daha fazla kullanılmasına neden olabilir.
Boşlukların doldurulması, sayılarının çok olması durumunda zaman alacaktır.

3- Seramik üzerine seramik uygulamalarında bazı sorunlar olabilir

Seramik üzerine seramik uygulaması gibi bazı durumlarda, yukarıda bahsedilen sorunlar birleşebilir.
Bazı seramiklerin sağlıksız döşendiği için sökülmesi gerektiği gibi bazılarının da yüksekliklerinde farklılıklar ortaya çıkabilir.

4 - Bazı doğal taşlar sabit kalınlığa sahip değildir.

Bazı doğal taş kaplamalar makine yardımıyla kesilmek yerine, doğal kırık düzlemlerin kesilmesiyle üretilir. Bu yöntem doğal taş, doğal taş kaplama malzemelerinin kendi içlerinde ve birbirleri arasında kalınlık farkı oluşmasına neden olur.
Bu tür kaplamalar normalden daha kalın uygulama imkanı sunan yapıştırıcılara ihtiyaç duyarlar.

Çözüm

Sağlıklı bir uygulama için yüzey koşullarına ve kaplama türüne uygun bir yapıştırıcı seçilmelidir.


Uygulama yüzeyinin durumuna göre farklı çözümler önerilebilir.Bozuk yüzeylerde tesviye harcı kullanımıyla düzgün bir zemin elde edilebilir ancak sabit kalınlığa sahip olmayan kaplamalar için kalın yatak bir yapıştırıcı tercih edilebilir. Zemindeki derin boşluklar ise öncelikle bir tamir harcı ile doldurulmalıdır.

Çözüm 1: Tesviye ürünü uygulaması

Tesviye harcı uygulaması, Yüzeydeki bozuklukları giderecek, mevcut seramikler arasındaki boşlukları dolduracak ve yeni kaplama uygulaması öncesi zemini hazırlayacaktır. 

Tesviye uygulama öncesinde yüzey temiz, kuru, düzgün ve sağlam olmalı, varsa yüzeyde bulunan mevcut kaplamanın sağlam olduğundan emin olunmalıdır. 

Yüzey, tesviye harcı uygulamasından en az 30 dakika önce inceltilmeden weber.prim FP-A ile astarlanmalı, seramik yüzeyler ise weber.prim TG 5 ile astarlanıp min 4 saat kurumaya bırakılmalıdır. 

Yüzeye weber.floor LVL 05/ weber.floor LVL 10 uygulanırken varsa dilatasyon derzlerine uyulmalıdır. 

Seramikler, uygulama yerinin ve kaplama malzemesinin önceliklerine uygun olarak seçilecek çimento esaslı bir yapıştırıcı ile döşenmeli,24 - 48 saat arası priz alması beklenerek derz dolgu uygulamasına geçilmelidir.

Çözüm 2: Kalın yatak seramik yapıştırıcısı uygulaması

Kaplamanın standart kalınlığa sahip olmaması durumunda kalın yatak bir yapıştırıcısı kullanılmalıdır.Bu tarz bir uygulama aynı zamanda zemindeki bozuklukların da giderilmesine yardımcı olur.

Yüzeyin sağlamlığı kontrol edilmeli ve sağlam olmayan bölümler yüzeyden tamamen temizlenmelidir.

Seramikler, 20 mm.'lik yatak kalınlığına kadar uygulama imkanı veren weber.kol SRK kalın ile döşenmeli, 48 saat priz alması beklenerek derz dolgu uygulamasına geçilmelidir.

Çözüm 3: Tamir harcı uygulaması

Sadece bölgesel bazı bozukluklar durumunda ise bunları bir tamir harcı ile gidermek en doğru seçenek olacaktır.Yüzey sağlamlığı kontrol edilmeli ve sağlam olmayan kısımlar yüzeyden tamamen temizlenmelidir.Onarılacak yerin kenarında açık köşeler bırakılmalıdır. 

Yüzeydeki boşluklar weber.rep MA 200 doldurulmalı ve ve üzerine son kat uygulama için en az 24 saat beklenmelidir. Seramikler, uygulama yerinin ve kaplama malzemelerinin özelliklerine uygun olarak seçilecek çimento esaslı bir yapıştırıcı ile döşenmeli, 24 - 48 saat arası priz alması beklenerek, derz dolgu uygulamasına geçilmelidir.

Weber Çözümleri

Önerilen Ürünler

weber.prim TG 5

Akrilik dispersiyon esaslı, tek bileşenli aderans astarı

weber.prim FP-A

Emici ve tozumaya müsait zeminler için, akrilik emülsiyon esaslı, alkaliye dayanıklı renksiz kullanıma hazır zemin astarı

weber.floor LVL 05

1-5 mm arasında uygulanabilen, çimento esaslı, kendiliğinden yayılabilen tesviye şapı

weber.floor LVL 10

1-10 mm arasında uygulanabilen, çimento esaslı, yüksek performanslı, kendiliğinden yayılabilen tesviye şapı.

weber.kol SRK kalın

Kayma özelliği azaltılmış ve açık bekletme süresi uzatılmış,
çimento esaslı, özellikle bozuk zeminler için kalın yatak seramik yapıştırma harcı

weber.rep MA 200

Çimento esaslı, yüksek mukavemetli, polimer ve elyaf katkılı, su geçirimsiz yapısal tamir harcı.